Aracınızın Zarar Görmemesi

Aracınızın Çekilirken Zarar Görmemesi

İnsanlar ulaşım ihtiyacını karşılamak için, artık günümüzde sıklıkla araç kullanmaktadır. Oto kurtarma, yolda yardıma ihtiyacı olan aracın bulunduğu yerden başka bir yere oto kurtarıcıları aracılığıyla taşınması işlemidir. Bu işlem çoğu zaman vinç operatörleri vasıtasıyla oto çekiciler kullanılarak yapılmaktadır. Aracınızın Çekilirken Zarar Görmemesi

 Güvenli Oto Kurtarma

Bir araç herhangi bir arızası sebebiyle yolda kaldığında oto kurtarmaya ihtiyaç duyabilir. Herhangi bir trafik kazası olduğunda, ilk olarak sürücü ve yolcuların güvenlikleri sağlanmalıdır. Başka kazaları önlemek ve diğer sürücülerin de dikkatini çekmek için, yolda uyarı levhaları asılmalıdır. Dörtlü ikaz ışıklarıysa, çalışır biçimde bırakılmalıdır. Kaza sonucunda herhangi bir yaralanma olup olmadığı kontrol edildikten sonra, ambulansa haber verilmesi gereklidir.

Gerekli tüm fiziki emniyet tedbirleri alınarak sağlık önlemleri tamamlanmalıdır. Kaza ya da arıza sebebiyle yol yardımına ihtiyaç duyan kişi, oto kurtarma ekibiyle irtibata geçmelidir. Araç kurtarma yardımı istemesi gereklidir. Yardım isteğini alan oto kurtarma ekibiyse, en kısa süre içinde olay yerine ulaşır. Gereken tüm işlemleri de uygun bir şekilde gerçekleştirir. Bu işlemler sırasında da, tüm güvenlik önlemlerinin özenle alınması gereklidir.

 Aracın çekilirken zarar görmemesi için alınacak önlemler

Aracın arızası veya hasarı haricinde yeni hasarlara yol açmamak adına, bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

– Aracın arıza ve hasar durumuyla alakalı olarak oto kurtarıcı operatörüne detaylı bir şekilde bilgi verilmelidir. Uygun tipte bir oto kurtarıcının ulaşmasını sağlamak adına bu husus önemlidir.

– Aracın marka ve modeline göre uygun orijinal çeki demiri, araçta bulundurulmaya çalışılmalıdır. Olmadığı taktirde, araç farklı noktalardan baglanmasıyla çekilir. Profesyonel çekici bu şekilde de aracı hasarsız çekebilir, fakat yine de bu bir risk olacaktır.

– Bir diğer önemli husus; oto kurtarıcının taşıma kapasitesi, aracın ağırlığına uygun olmalıdır.

– Bazı klasik oto kurtarma operasyonlarında; araç çekilirken yerdeki teker çekici tekerse, el freni inik olmalıdır. Kayar kasa olan veya “ahtapot” olarak tabir edilen araç kurtarıcılarda bu durum pek önemli değildir. İyi bir oto kurtarıcı gerekli yönlendirme ve açıklamaları da zaten yapacaktır. Yönlendirmelere de uyulmalıdır.

– Taşıma esnasında camlar kapatılmalıdır. Araç; kamyon üzerinde giderken gelebilecek yağmur, toz, katı partikül vb. gibi maddelerden aracı korumak adına bu önlemler de gereklidir.

– Aracın detaylı olarak fotoğraflarının çekilmesi de gerekli olabilir. Daha sonrasında “bu tip bir hasar, daha öncesinde vardı; yoktu” gibi ikilemler sırasında işe yarabilir.

– En önemlisi ise, işinde tam profesyonel olan ve 0 sigortalı olan bir oto kurtarıcıyla çalışmaktır.


Leave a Comment

Leave a Comment