Çatalca Lastik Yol Yardım

Araçlarda en çok görülen sorunların başında gelen ve gerekli önlemler alınmadığında aracın yolda kalmasına sebep olan sorunların başında, lastik hasarı gelmektedir. Önlemini daha önceden almayan sürücülerin hazırlıksız yakalandığı bu durum karşısında yapılabilecek şey, yakınlarda lastik tamiri yapan birileri  yoksa mutlaka yol yardım hizmeti almaktır.

Alacağınız lastik yol yardım hizmeti ile sorunuzun kısa sürede giderilmesini sağlayan istanbularacyolyardim.com sitesi Çatalca lastik yol yardım ekibi, özellikle İstanbul ve çevresinde lastik hasarı nedeniyle yolda kalan kişilere, kısa sürede ekonomik koşullarda hizmet vermektedir

En Sık Görülen Lastik Hasarı Çeşitleri ve Neden Olduğu Sorunlar

Lastik Aşınmaları

Lastiklerin sürtünmeden dolayı aşınmış olmaları, özellikle sıcak havalar ve bozuk yolların ani lastik yarılmalarına veya en ufak bir etken karşısında lastiklerin patlamasına sebep olmaktadır. Sürüş güvenliğini ve konforunu da son derece olumsuz etkileyen lastik aşınmaları sonucunda karşılaşacağınız yarılma ve patlama sonucunda, yol yardım hizmeti almanız zorunlu hale gelebilmekte ve değişmediğiniz lastikler yüzünden fazla maliyetlerle karşılamak zorunda kalınabilir.

Düzensiz Aşınma

Lastiklerin eşit düzeyde aşınmaması, birinin diğerinden çok fazla veya  az aşınması, düzensiz lastik aşınması olarakta söylenebilir. Bu durum normal sürüş güvenliğini tehlikeye atan, en önemli unsurlardan birisidir. Özellikle aracın fren yapması durumunda araç yönünün bir tarafa doğru çekilmesi, genellikle düzensiz lastik aşınması sorunundan kaynaklanmaktadır. Her ne kadar farkında olunmasa da, akislerin zarar görmesine ve hatta farklı etkileriyle aracın yolda kalmasına etki eden durumlardan birisidir. Kazalara sebebiyet verebilme ihtimalide, oldukça yüksektir

Bunu önlemenin en önemli yolu, lastik rotasyonu yani rot balans ayarlarını düzenli bir şekilde yaptırılarak iyileştirilmeye gidilmesidir.

Kesikler

Farklı birçok sebeple ortaya çıkan lastik kesikleri, en çok karşılaşılan lastik hasarları arasında yer almakta birlikte genellikle araç yol yardım hizmeti almayı gerektirecek sonuçlar yapmaktadır. Basit kesikler aracın hareket etmesi ve bozuk yol koşulları nedeniyle farklı darbeler alması sonucunda lastiğin patlamasına sebebiyet vermekte ve aracın yolda kalmasına neden olmaktadır.

Darbe Hasarı / Balon

Çoğunlukla görülen lastik hasarı çeşitleri arasındaki balonlar, darbelerin neden olduğu hasarlardan birisidir. Ayrıca aracın lastiğinin farklı engellerle temas etmesi sonucunda, bu hasarın oluşması kuvvetle muhtemel bir durumdur. Her ne kadar direk olarak lastik yol yardım hizmeti almayı gerektirecek bir durum olmasa bile, lastik ile jant arasında hava kaçağının olmasına ve lastiğin havasının kısa sürede inmesine neden olabilecek durumlardan birisidir.

Lastik yanağında tel demetlerinin yazar görmesi ve insan vücudundaki yağ bezesine benzeyen tomurcuklar şeklinde görülmesi şeklinde ortaya çıkar.

Patlaklar

Lastik hasarı arasında en çok karşılaşılan sorunlarından biri, patlaklardır. Bu hasarın görülmesinde lastiğin yeni ya da eski olmasının fazla etkisi olmazken, basit yaralanmalarda lastiğin eski ve aşınmış olmasının etkileri de daha çok görülmektedir. Lastiğin sert cam kırıkları, çivi ve vida gibi dış etkenlere maruz kalması yani bunların lastiğe saplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Daha önceden yedek lastik vb. gerekli önlemlerin alınmaması durumunda, lastik patlaması sonrasında lastik yol yardım hizmetinin alınması zorunlu bir durum olmaktadır.

 


Leave a Comment

Leave a Comment