Araçlarda sık görülen sorunların başında gelen ve gerekli önlemler alınmadığında aracın yolda kalmasına neden olan sorunların başında, lastik hasarı  gelmektedir. Önlemini daha önceden almayan sürücülerin hazırlıksız yakalandığı bu durum karşısında yapılabilecek tek şey, yakınlarda lastik tamiri yapan birileri de yoksa mutlaka yol yardım hizmeti almaktır.

Alacağınız lastik yol yardım hizmeti ile sorunuzun kısa sürede giderilmesini sağlayan istanbularacyolyardim.com sitesi, özellikle İstanbul ve çevresinde lastik hasarı nedeniyle yolda kalan sürücülere, kısa sürede ve ekonomik koşullarda hizmet vermektedir.

Lastik Hasarı Çeşitleri ve Neden Olduğu Sorunlar

Lastik Aşınmaları

Lastiklerin çok derecede aşınmış olmaları, özellikle sıcak havalar ve bozuk yollar nedeniyle ani lastik yarılmalarına veya en ufak bir etken karşısında lastiklerin patlamasına neden olmaktadır. Sürüş güvenliğini ve konforunu da son derece olumsuz etkileyen lastik zedelenmeleri sonucunda karşılaşacağınız patlama sonucunda, yol yardım hizmeti almanız zorunlu hale gelebilmekte ve değişmediğiniz lastikler yüzünden, farklı maliyetleri karşılamak zorunda kalabilmektesiniz.

Düzensiz Aşınma

Lastiklerin eşit  aşınmaması, birisinin diğerinden çok fazla veya az aşınması, düzensiz bir lastik aşınması olarak tarif edilmektedir. Bu durumun normal sürüş güvenliğini tehlikeye atan, en önemli unsurlardan biri olduğu söylenebilir. Özellikle aracın fren yapması durumunda araç yönünün bir tarafa doğru çekilmesi, genellikle düzensiz lastik aşınması sorunundan kaynaklanmaktadır. Her ne kadar farkında olunmasa da, akislerin zarar görmesine ve hatta farklı etkileriyle aracın yolda kalmasına etki eden durumlardan birisidir. Kazalara sebebiyet verebilme ihtimalide, oldukça yüksektir.Bunu önlemenin en önemli yolu, lastik rotasyonu yani rot balans ayarlarının belirli aralıklarla yaptırılarak sorun giderilebilir.

 

Darbe Hasarı / Balon

Çoğunlukla  görülen lastik hasarı çeşitleri arasındaki balonlar, darbelerin vermiş olduğu hasarlardan birisidir. Ayrıca aracın lastiğinin farklı engellerle temas etmesi sonucunda da, bu hasarın oluşması kuvvetle muhtemel bir durumdur. Her ne kadar direk olarak lastik yol yardım hizmeti almayı gerektirecek bir durum olmasa bile, lastik ile jant arasında hava kaçağının olmasına ve lastiğin havasının kısa sürede inmesine neden olabilecek durumlardan birisidir.

Lastik yanağında tel demetlerinin zarar görmesi ve insan vücudundaki yağ bezesine benzeyen tomurcuklar şeklinde görülmesi şeklinde ortaya çıkar. Alınan darbe nedeniyle, lastik ile jant arasında gözle görülmese de hava kaçağının hissedebilecek  derecede olmasına sebebiyet vermektedir.

Kesikler ve Patlaklar

Farklı birçok nedenle ortaya çıkan lastik kesikleri ve patlaklarıdır, en fazla karşılaşılan lastik hasarları arasında yer almakta olup genellikle araç yol yardım hizmeti almayı gerektirecek sonuçlar doğurmaktadır. Basit kesikler aracın hareket etmesi ve bozuk yol koşulları nedeniyle farklı darbeler alması sonucunda lastiğin patlamasına sebebiyet vermekte ve aracın yolda kalmasına sebep olmaktadır. Lastiğin sert cam kırıkları gibi dış etkenlere maruz kalması yani bunların lastiğe saplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Daha önceden yedek lastik vb. gerekli önlemlerin alınmaması durumunda, lastik patlaması sonrasında lastik yol yardım hizmetinin alınması zorunlu bir durum olmaktadır.

Bu hizmeti alabileceğiniz birçok firma bulunsa da, yakın zamanda sıklıkla hizmet almış olmam ve sorunlara yaklaşımlarının yanı sıra son derece ekonomik bir şekilde hizmet sunması nedeniyle, ancak hizmet aldığım istanbularacyolyardim.com‘dan Esenlar lastik yol yardım ekibinin tavsiyesini yapmam doğru olacaktır.

 

 


Leave a Comment

Leave a Comment